Sabiedriskās domas aptauja: airBaltic problēmās vaino oligarhus, ZRP pārmet politisko spēku sadrumstalotību

Rīgā, 2011. gada 1. septembrī

Sabiedriskās domas un tirgus izpētes centrs (SDTIC) laika posmā no 24. – 29. augustam noskaidroja sabiedrības viedokli par aktuāliem politiskajiem procesiem Latvijā. Aptaujā tika uzdoti jautājumi par dažādām tēmām, to skaitā: 11. Saeimas vēlēšanas, Zatlera Reformu partija, airBaltic problēmas u.c.

Apkopojot iegūtos datus var secināt, ka aptaujātie ir rūpīgāki izvērtējot aktuālos procesus politikā. SDTIC pārstāve Laura Pētersone norāda: “iedzīvotāji pievērš lielāku vērību pašreizējo politisko spēlētāju iepriekšējiem solījumiem un rīcībai. Daļa vēlētaju atzīst, ka sākotnēji bijuši lētticīgāki attiecībā uz izmaiņām valstī, tomēr nu tas ir mainījies.”

Tā kā tuvojas Saeimas vēlēšanas, SDTIC aptaujā vaicā, vai iedzīvotāji ir izlēmuši, par ko balsos 11. Saeimas vēlēšanās 17. septembrī. 37% no aptaujas dalībniekiem atbildējuši, ka vēl nav pieņēmuši lēmumu, bet 32% apgalvo, ka zina, par kuru partiju viņi atbalstīs nākamajās Saeimas vēlēšanās. 8% aptaujāto vēl nav pieņēmuši lēmumu, vai vispār piedalīsies vēlēšanās.

Aptaujāto vidū nav izteikta viedokļa pārsvara attiecībā uz Zatlera Reformu partijas (ZRP) izveidošanu. Atbildēs uz jautājumu “Vai pieļaujat iespēju 11. Saeimas vēlēšanās balsot par ZRP?” atspoguļojas sekojošs atbilžu sadalījums: 41% aptaujāto atbildējuši, ka “noteikti nebalsos” vai “drīzāk nebalsos” par ZRP, kamēr 33% aptaujāto par to vēl nav domājuši. 26% apgalvo, ka “drīzāk balsos” vai “noteikti balsos” par ZRP.

Aptaujas dalībnieki saviem vārdiem komentēja ZRP izveidošanu. Daļa to uzskata par sasteigtu, tomēr tai pat laikā – stratēģiski labi izplānotu. Vairāki aptaujas dalībnieki pārmet V. Zatleram negaidītās izmaiņas raksturā – respondentiem šķiet nesaprotami, ka Valdis Zatlers 4 gadus prezidenta amatā nav bijis izteikts līderis, viņam trūcis stingra viedokļa, bet izveidojot jauno partiju, tas negaidīti mainījies. Kopumā aptaujas dalībnieki uzskata ZRP izveidošanu par apsveicamu un vajadzīgu, tomēr iesaka rūpīgāk izvērtēt partijas biedrus, nosaukumu un vadību. ZRP pārmet vēl lielāku politiskās sadrumstalotības veidošanu Latvijas politikā.

Sabiedriskās domas aptaujā tika noskaidrots arī respondentu viedoklis par augstākās izglītības nepieciešamību amatpersonām. 70% aptaujāto uzskata, ka augstākā izglītība amatpersonām ir ļoti svarīga. Kā 3 svarīgākās īpašības, kurām būtu jāpiemīt nākamajam premjeram, aptaujas dalībnieki atzīmējuši: spēja rast jaunus risinājumus esošajām problēmām (78%), kompetence un pieredze (75%), godīgums un atklātība (56%). Augstākā izglītība tiek izvēlēta kā 4. svarīgākais kritērijs – to vēlamo nākamā premjera īpašību sarakstā atzīmējuši 38% aptaujāto. Vairāki aptaujas dalībnieki uzsver, ka nākamajam premjeram jābūt ar augstāko izglītību ekonomikā.

SDTIC veiktajā aptaujā tika noskaidrota arī iedzīvotāju informētība un attieksme pret nacionālās aviosabiedrības airBaltic problēmsituāciju un valsts reakciju pret to. Iedzīvotāji ir informēti par problēmām, kas skar airBaltic, un aptuveni saprot (56%), vai nesaprot (30%) tā iemeslus. Par vainīgajiem konfliktā, aptaujātie uzskata ilgstošu situāciju valstī kopumā. Kā iemesls tiek minēti A. Šlesera un B. Flika iepriekš noslēgtais neizdevīgais līgums. Daži no aptaujātiem uzskata, ka aviosabiedrība ir jāglābj, bet ne no nodokļu maksātāju naudas. Par obligātu nosacījumu airBaltic saglabāšanā, aptaujātie vairākkārt min B. Flika atbrīvošanu no amata. L. Pētersone skaidro, ka “iedzīvotājiem ir palicis atmiņā skandāls par A.Šlesera savulaik noslēgto airBaltic akcionāru sadarbības līgumu. Viņš tiek saskatīts kā galvenais vainīgais, tomēr atbildēs tiek uzsvērts, ka tas visticamāk noticis sadarbojoties arī ar citiem oligarhiem. ”

Aptauja veikta no 24. – 29. augustam, ar interneta starpniecību aptaujājot 524 Latvijas iedzīvotājus no dažādiem reģioniem, vecumā no 18 – 64 gadiem.

 

Papildus informācija:

Laura Pētersone / Sabiedriskās domas un tirgus izpētes centrs/

http://www.petijumi.lv/

petijumi@petijumi.lv

twitter.com/petijumi

Tālrunis: +371 29671134